Ka petturitel on jõulud

santa.jpgAmeerika Ühendriikide Tarbijakaitseühingu uurimuse kohaselt väidab iga kümnes internetist jõuluostude tegija, et on langenud pettuse ohvriks. Sealjuures on just internetis jõuludeks sisseostude tegijate arv möödunud aastaga võrreldes kolmandiku võrra kasvanud, ülatudes käesoleval aastal 61%-ni Ühendriikide täiskasvanud elanikkonnast.

Jõulud on üks kapitalistliku majanduse peamisi mootoreid, just sel ajal kasvavad hüppeliselt nii müügikäive kui kasum. Pole siis ime, et ka petturid üritavad heldemaks muutunud tarbijate rahakotist oma osa saada. Lihtsaimaks, küll mitte Eestis eriti aktuaalseks meetodiks on krediitkaardi- ja muude isikuandmete varastamine, e-poed, mis debiteerivad ostja arvelt suurema summa kui too arvas maksvat või siis ei saada välja algselt lubatud kaupa kokkulepitud hinna eest.

Ka Arvutikaitse on juba jaganud nõuandeid turvaliseks netiÅ¡opinguks, sama on teinud ka Digitark. Omalt poolt soovitame veelkord – üritage ka jõulude ajal säilitada tervet mõistust ja praktilist meelt, need on teile parimaiks kaitsevahendeiks.

Turvaekspertide sõnul on novembrikuu purustanud kõik senised spämmirekordid. Viimane uudis, lisaks tavapärastele meildele ning rämpspostitustele foorumites ja kommentaarikeskustes, on kiri, mis üritab spämminimekirjas oleva meiliaadressi kehtivust kinnitada sel teel, et pakub kirjasaajaile võimalust saata nende lapsele kiri Jõuluvanalt. Spämmimeetodit kirjeldanud andmeturbefirma Sophos spetsialistide sõnul tuleks kirjale vastamise asemel see siiski ära kustutada ja leida lapsele mõni teine võimalus jõulude puhul rõõmu valmistada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga