Klassika – Aafrika sõjapõgenike hiigelpärandus

nigeria.JPG

Riigiprokuratuuri teatel on viimasel ajal hakanud internetis levima petukirjad, milles palutakse osaleda Aafrikas elava «sõjapõgeniku» miljonitesse USA dollaritesse ulatuva päranduse kättesaamisel, lubades vastutasuks abistamise eest osa pärandusest.

Mina sain esimese seesuguse elektronkirja juba 9 aastat tagasi, paberkujul liikusid need veelgi varem. Mõned kohalikud ärimehedki jäid suurt raha lubavaid kirju uskuma, lendasid kohapeale, jäid kogu kaasavõetud rahast ilma ja olid veel õnnelikud, et vähemalt elunatuke alles jäi.

Tookord ammu, 1998. aastal olid kirjad muidugi märksa kõrgelennulisemad – jutt käis ikka Aafrika eksdikdaatorite Mobutu Sese Seko ja Samora Macheli miljonitese, mõnikord koguni miljarditesse dollaritesse ulatuvast pärandusest. Personaalselt mulle lubati sellest 4 milli puhtalt kätte 🙂
Tookord viitsisin ka saatja aadressi jälitada. Kirjad olid küll postitatud Yahoo veebimeili kaudu, kuid pisike kaevamistöö viis mind ühe Nigeeria suurima linna Lagose ärikeskuse võrgusõlmeni. Kerge taustauuring aga näitas, et selliseid petukirju vorbiti juba tollal enam-vähem samade Å¡abloonide järgi massiliselt – keegi oskajam tegelane kirjutas teksti valmis ning ülejäänud paljundasid seda siis oma nime alt. Seega enam-vähem sama tööjaotus mis praegugi. Ainus, mis sealjuures kergelt hämmastama paneb, on see, et ikka veel leidub neid, kes sihukeste klassikaliste hanitustega oma rahast ilma oskavad jääda.

Meeldetuletuseks ka üks galerii kõikvõimalikest päranduse- ja muu raha jagajatest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga