Online-multikas võib osutuda troojalaseks

buzzetto.jpgAndmeturbefirma SophosLab turvaspetsialistid avastasid troojalase, mis kasutab oma pahategude kattevarjuna Shockwave’i formaadis multifilmi.

Täpsemini saab pahaaimamatu arvutikasutaja sõbralt viite Bruno Bozzetto lõbusale liiklusteemalisele multikale, kuid linki vajutades laetakse alla hoopis troojalane nimega Troj/Agent-FWO, mis tõepoolest näitab ka Shockwave’i formaadis klippi, kuid samal ajal laeb alla oma pahatahtlikud komponendid ning nakatab kasutaja arvuti.

Turvaspetsialistid rõhutavad, et online-multikad iseenesest ei ole ohtlikud, küll aga on ilmunud pahavara, mis oskab neid kattevarjuna kasutades arvuteid nakatada. Nii et nuud peab isegi toredaid online-videoklippe vaadates väike ohusignaal kõrva taga tiksuma 🙁

Mida tehakse varastatud krediitkaartidega?

credit.jpgMõnda aega tagasi sai Materialist spämmikirja, milles mingi “inglise tekstiilifirma” tahab, et kohalik inimene koguks raha nende klientidelt, kes maksavad ainult kohapeal kehtivate tshekkidega. Selle eest võtab abiline 10% ja edastab raha “tekstiilifirmale”. Tegelikult kasutavad sellist “makse-edastust” vaid need ettevõtlikud tegelased, kes on kellegi kontod või krediitkaardid tühjaks teinud ja tahavad seda raha valutult kätte saada.

Mõnikord aga ei vaevuta isegi seesugust viigilehte kasutama. Panda Software blogis kirjutatakse Vene veebisaidist, millel potentsiaalsete klientide rahustamiseks kohe avalikult kirjas, et leheküljel müügil olevatel süle- ja pihuarvutitel, telefonidel ja muudel vidinatel pole midagi viga, 20% tavalisest odavamad hinnad on saavutatud seeläbi, et need on ostetud Lääneriikidest varastatud krediitkaartidega. Ja et edasimüüjad võivad veel 25% alet saada.
Nii et ärge muretsege, küllap teilt pihta pandud krediitkaardiandmetega ikka miskit peale osatakse hakata.

Arreteeriti mobiiltelefoniviiruse autor

mobvirus.jpgHispaania politsei arreteeris Valencias 28-aastase mehe, keda süüdistatakse umbkaudu 115 000 mobiiltelefoni kahjustanud viiruse loomises ja levitamises. Viirus ründas Symbiani opsüsteemiga mobiiltelefone, levides multimeediasõnumitena, mis väidetavalt sisaldasid pornopilte, spordiuudiseid või turvatarkvara. Nakatunud telefonid üritasid viirust edasi saata kõikidele telefoniraamatu kirjetele.

Mozilla Firefox veel turvalisemaks

Viimati uuendatud 02.august 2009.a.

Ehkki Mozilla Firefox’i peetakse hetkel üheks turvalisimaks veebilehitsejaks, saab seda spetsiaalsete turvalaienduste ehk pluginate abil veelgi kindlamaks muuta. Pluginad on pisikesed programmijupid, mis liidetakse abistava vahendina brauseri külge ja mis vastavalt oma eesmärgile täiendavad seda. Näiteks kaitse- või tõrje-eesmärgil loodud pluginad aitavad kindlustada julgeolekut internetis surfamisel, kaitsevad privaatsust, hoiavad ära pahavara sissetungi arvutisse, teatavad ohtudest jne.

Enamus Firefox pluginatest (inglise keeles ka Add-ons, Extensions – heal lapsel mitu nime) on koondatud Mozilla kodulehele. Lihtsamini leiab tee pluginateni nii, et avad brauseri, valid Tools – Add-ons ning avanenud aknas vajutad all paremas nurgas Get Extension’ile.

1tools-adson.JPG 2vaiksemnoscr2.JPG

Kuna inimeste maitsed, soovid ja vajadused on erinevad, siis on raske soovitada ainult teatud kindlaid turvalaiendusi – kasutaja peab need ise enda jaoks avastama. Seepärast kirjutangi alljärgnevalt just neist väärt turvalahendustest, mida pean just iseendale suurepärasteks ja kasulikeks, mida olen pikemat aega katsetanud ning mille kasuteguris kindel. Loodetavasti on juba praegu ja tuleb ka uusi kasutajaid, kes mu valikuga nõustuvad.

Loe edasi: Mozilla Firefox veel turvalisemaks

Microsoft Office’i failide kaitsmine

Tehes palju tööd dokumentidega, tekib vahel vajadus oma dokumente kaitsta. Kõige levinum on vajadus muuta dokumendid loetavaks ainult neile, kellele nad on määratud. Kuid mõnikord on vaja kindlustada vaid seda, et dokumenti ei saaks teised kasutajad muuta. Viimase saavutamiseks kasutatakse tihti dokumendi pdf-vormingusse eksportimist.

Kuigi pdf-faile ei saa muuta Adobe Readeriga (ja paljude teiste pdf-vaaturitega), on pdf-dokumendid siiski muudetavad (nt. Adobe Acrobati või KOffice abil). Seega faili pdf-formaati teisendamine ei aita kaitsta teie dokumenti muudatuste vastu.

Õnneks on Microsoft Office-s võimalik loodud dokumente kaitsta. Ja kaitsta saab oma dokumente järgmiselt.

Loe edasi: Microsoft Office’i failide kaitsmine

Arvutikelm sai viis aastat

Harju Maakohus mõistis Lääne-Euroopa arvutikasutajatelt miljoneid kroone välja petnud Ilja Kotkovile viieaastase vanglakaristuse, millest enne katseajale pääsemist tuleb reaalselt ära istuda kaheksa kuud. Lisaks tuleb Kotkovil ja tema kuriteokaaslasel Maksim Zakurdajevil hüvitada ühe kannatanu tsiviilhagi summas 1 420 099 krooni ning Kotkovil veel kuriteoga saadud tulu 1 472 183 krooni.Kohus karistas Kotkovi kuritegude eri etappides osalenud Dmitri TÅ¡aikat, Maksim Zakurdajevit, Maksim Ponomarenkot ja Roman Å irokÅ¡init erineva pikkusega tingimisi vangistustega.

Uudise vahendasid Postimees ja Päevaleht.