Varukoopiad, varukoopiad, varukoopiad!

Alex kirjutab meile:

“Minu Sony sülearvutisse on sattunud viirus CTB-Locker. See viirus on kodeerinud kõik minu foto- ja dokumendifailid. Nii et mina ei saa neid avada. Äkki oskate midagi soovitada?”

Kahjuks head lahendust siin ei olegi.

Viirustõrjujad, näiteks Malwarebyte’s Antimalware, eemaldavad arvutist küll krüptoviiruse enda, kuid lihtsaid ja käepäraseid vahendeid failide lahtikrüpteerimiseks kahjuks ei ole. Samuti pole vähimatki garantiid, et peale kurjategijaile maksmist ka oma failid tagasi saab. Kui veel mõned aastad tagasi võis krüpteeritud faile üsna hea tõenäosusega lahti murda, siis praeguseks on pahavara paremaks ning krüptoalgoritmid korralikumaks muutunud – eduka lahtimurdmise tõenäosus on väike, kui mitte olematu.

Aga neile, kes sellise viirusega veel pihta pole saanud, on Arvutikaitsel tõsine soovitus – tehke oma failidest varukoopiad! Kõige parem, kui regulaarselt ja automaatselt, aga pole paha, kui seda teha kasvõi kohe praegu. Kahjuks on nii, et varukoopia väärtusest saab aru alles siis, kui seda pole. Samuti pole pahavara ainus, mis teie tähtsaid dokumente või kordumatuid fotosid laastab – ka kõvaketta rikkiminek võib olla sama hukatuslike tagajärgedega.

Windowsi kasutajail on kõige lihtsam tarvitada Windowsi enda varukoopiatööriistu – nende abil saab hõlpsasti seadistada nii varukoopiate tegemise ajad kui ka kohad, kuhu neid kirjutatakse. Samuti saab nende abil taastada nii kogu arvutit kui ka üksikuid faile.

Lisaks Windowsi sisseehitatud vahenditele on alati võimalik kasutada nii vabavaralisi kui tasulisi varundamistööriistu. Kui ostate välise kõvaketta, on vastav tarkvara tihtilugu ka tasuta kaasas. Päris kindlasti on varundamistarkvara kaasas välistel võrguketastel (või saab selle võrgust samuti tasuta alla laadida).

Loomulikult ei pääse varundamisest ka Linuxi, iOS-i ega Androidi kasutajad. Millist tarkvara sina oma failide ja fotode varundamiseks kasutad?

 

4 thoughts on “Varukoopiad, varukoopiad, varukoopiad!”

  1. Windowsi riistadega kogu arvuti taastamist ma näinud pole. On keegi sellist asja näinud? Või teab kedagi…

    Maci varundamine on lihtne kui kasutada OS-X-i utiliiti Time Machine. Saad varundada suvalisel arvul kandjatele ja teha seda automaatselt võrgukettale.

    Taastamine tõesti töötab. Alates suvalise faili sobiva versiooni taastamisest kuni kogu süsteemi taastamiseni uuel riistvaral. Ajakulu on nii palju, kui palju kulub kettal olnud andmete kopeerimiseks uuele kettale. Ainus asi, mida tuleb pärast käsitsi lisada on MS Office tootevõti. Ülejäänu on kõik olemas sh kasutajakeskkonna suvandid.

    Lõpuks üks nipp krüptopahalase ajastul varunduskindluse tagamiseks, et vältida olukorda, kus krüptopahalane on krüpteerinud varunduse võrgukettal. Tegelikult aitab see ka fataalses olukorras, kus varundus hävib samal pinnal, kus paiknevad põhiandmed. Kasuta kahte või enamat varundusketast ehk TimeCapsule’it. Näiteks üks tööl, teine kodus.

  2. Mõistlik oleks Windowsi kõrvale teha varukoopia-linux server.
    Seega puudub võimalus kõik win ära krüpteerida. Et siis linux kopeerib windowsi faile ja kirjutajakaitse on peal.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga