Mõned võtted jonnakamatest viirustest lahtisaamiseks

Pahatihti ronib arvutisse viirusi, mis niisama lihtsalt ära ei kao. Tõrje küll tuvastab viiruse, aga ei suuda seda ei puhastada ega isegi kustutada. Käsid tõrjujal viirust tappa kasvõi kolm korda, ikka on pahalane alles.

Niisugune viirus on haakinud end arvuti elutähtsate failide/protsesside külge või siis mälusse/süsteemitaastesse hästi ära peitunud ja peale iga kustutamist muteerub või taastab ennast.

Kõigepealt tuleks veenduda, et viirustõrjeprogramm ja selle viirusdefinitsioonid on uuendatud. Uuendada saab neid enamjaol viirusetõrje ikoonil parema hiireklikiga ja valides menüüst Update.

Kui teil on olemas ainult viirustõrje ja see ei saa pahalasega hakkama, soovitan installida ja uuendada ka Superantispyware. Atrikli selle pahavaraeemaldaja kohta leiate siit.

Ebavajalike faildie kustutamine

Järgmiseks tuleks kustutada igasugu ajutised ja muud ebavajalikud failid. Selleks soovitan Ccleanerit.
Installi käigus ärge nõustuge vaikeseadetega, muidu muutub teie arvuti prügikasti kustutamine natuke keerukamaks ning installeeritakse Yahoo! tööriistariba.

Peale programmi käivitamist seadistage vasakpoolne menüü enam-vähem selliseks:

Nüüd liikuge Options-Advanced ja võtke märge eest ära kastil “Only delete files in Windows Temp folders older than 48 hours”
Seejärel sulgege kõik lahtiolevad brauserid ja avage uuesti Ccleaner. Klikake “Run Cleaner” ja kui avanevas aknas küsitakse, kas ikka tahate valitud faile kusutada, vastake “Yes”.

Süsteemitaaste keelamine

Selleks, et kavalamad viirused ei saaks ennast süsteemitaaste failidesse peita, et hiljem sealt jälle välja tulla ja arvuti uuesti nakatada, on arukas keelata süsteemitaaste.

Liigume Start-Control Panel-System-System restore, valime “Turn off system restore” ning vajutame Ok. Peale seda võiks teha arvutile ühe taaskäivituse.

Hoiatus: Süsteemitaaste kinnipanek kustutab kõik varasemad süsteemitaaste punktid. Seega ei saa te peale süsteemitaaste kinnipanekut enam arvutit mõnda varasemasse töötavasse seisu viia.
Hiljem saab süsteemitaaste uuesti sisse lülitada.

Safe Mode

Olles nende kahe tööga valmis saanud ning viiruse/pahavarabaasid uuendanud, on aeg suunduda Safe Mode’i ehk turvarežiimi, milles on kangekaelsemaid viirusi efektiivsem püüda ja hävitada.

Safe Mode’i jõudmiseks on mitmeid mooduseid. Tavaliselt tehakse selleks arvutile taaskäivitus ning enne Windowsi käivitumist vajutatakse umbes sekundilise intervalliga klahvi F8. Avanenud menüüst valitakse Safe Mode ja vajutatakse Enter.

Võib ka kasutada kasutada Superantispyware tegijate poolt valmistatud BootSafe nimelist programmi, mille leiate siit.

Valikutes valige “Safe Mode – Minimal” ja klikake reboot.

Safe Mode’is võib pilt tunduda imelik ja virvendav. Seda sellepärast, et turvarežiimis ei ole laetud videokaardi draivereid (nagu ka näiteks võrgu- ja paljusid teisi draivereid).
Peale sisselogimist tuleb ette teade, milles küsitakse, kas tahate jätkata turvarežiimis olemist [yes] või tahate teha süsteemitaastet [no]. Seal peab vajutama “Yes”

Safe Mode’is panevad mõned viirusetõrjed ennast ise käima. Kui seda ei juhtu, peate oma tõrjuja käivitgama käsitsi. Soovituslik on teha kogu arvuti läbivaatlus ning kustutada kahtlased objektid.
Peale arvuti viirustõrjega ülekontrollimist tuleks käivitada ka Superantispyware. Leidke menüüst programmi käivitusikoon, klikake “Scan your Computer…” ning valige “Perform Complete Scan”.
Peale läbivaatluse lõppu valige kaks korda “Next” ning Superantispyware kustutab leitud pahavara ise ära, lisades failid ka karantiini, et hiljem oleks vajaduse korral neid kergem taastada.

Kui arvuti tundub olevat puhas, tehke talle taaskäivitus (restart). Olles tagasi tavarežiimis, võite nüüd uuesti süsteemitaaste sisse lülitada. Seda saate teha samast kohast, kust te selle välja lülitasite.

16 thoughts on “Mõned võtted jonnakamatest viirustest lahtisaamiseks”

 1. Linuxit oleks “raskem” kasutada, kuna arvutit “mittetundvatel” inimestel tekib seal rohkem raskusi, kui Windowsis.

  See on aga pelgalt minu arvamus.

 2. issand!
  kui väsinud ma olen nendest Linuxi-hulludest
  need on nagu mormoonid, kes kleepuvad sulle juurde nagu takjas ja määrivad sulle pähe seda, mida sul ei ole üldse vaja

  saage ükskord aru:
  absoluutne enamus inimestest kasutab Windowsi
  ja lähimas tulevikus see ei muutu
  seega, kui teil pole midagi arukat öelda, siis parem jääge vait

  ja ärge määrige inimestele pähe oma Linuxit kõikides võimalikes arvutifoorumites

 3. Ma mõistan täiesti. Linux ise on pelgalt ainult tuum ja tarkvara pakitakse kokku tuhandete erinevate tegijate ja loojate poolt.

  Üldiselt on hea teada, et 500 miljoni dollari omanik on otsustanud asjale luua “vigade keskus”, mida nimetatakse launchpad.net’iks.
  Nüüdseks on avastatud palju uusi “auke” ning neid ka lapitakse kiiremini, kui windows suudab seda teha 2-3 aastaga.

  Ja ubuntu linuxis olen saanud tööle firefox 3 et ja id ning allkirjastamise, videoformaadid töötavad ja mp3 samuti.
  See on väike käsitöö- kui oskad õppida..
  Ok. Windows XP Pro on ikkagi veel hea, kuid seda ma ei ütleks veel Vista kohta (nii 2-3 aastat võtab selle käki arendamine veel..)

  Eestis puudub kahjuks “Linuxi ja Distributsiooni” kommertstugi, koolitus ja riistvarakeskus, mis ühildaks tooted Linuxiga 100%.
  On ainult linuxi-serveri toodete valmispakkujad. JA ASI ON IKKA KAPITALIS- keda eestlane kui orjarahvas ikka orjata tahab..

  Nii mac kui ka microsoft on Eestisse investeerinud, sest nad omavad süsteemi 100%.

 4. Ei ole mõtet siin ususõda ässitada.
  Neil, kes kasutavad Windowsi, on selleks kahtlemata omad põhjused ning ei ole meie asi neile ette kirjutada, mida nad oma arvutis jooksutama peavad.
  Küll aga saame anda kõigile, nii windowsi, linuxi, MacOS-i kui ka Symbiani kasutajaile soovitusi, kuidas end netis vohavate pahalaste ja pättide vastu kaitsta.

 5. Hey!
  Lugesin siis seda artiklit ja mõtlesin et proovin järgi!
  Probleemid tekkisid Safe Mode sisenemisel. Nimelt klõbistasin F8 ja satusin lehele kus sai siis valida Safe Mode ja mitmeid võimalusi veel. Ok, liikusin nooltega Safe mode peale….hakkas midagi laadima (valge riba jooksis all) ja siis kui see valge riba oli oma töö teinud oligi kõik. Ei läinud ta safe mode vaid justkui jooksis kokku. Ootasin ikka oma 10 min aga ei midagi.
  Proovisin seda programmi ka millest oli kirjutatud “BootSafe”. See jõudis aga sinna maani, kus näitab, et laeb Windowsi ja pärast seda natukene mõtles ning seejärel ainult must ekraan.
  Milles võiks asi olla?

  Terv.
  Kauri

 6. Probleem võib olla mitmetes asjades.
  Soovitan alustada sellest:
  Mine My Computer (Minu arvuti) ning vali oma põhikettal (näiteks C) parema hiire klõpsuga Propterties (Atribuudid) ning Liigu ülevalt Tools (Tööriistad) ning kliki esimesele (kus on (“CD”) kõvaketta pilt ning tee mõlemale valikule märge ette ning vajuta Start ning teosta arvutile taaskäivitus.
  Hoiatus: Antud protsess võib võtta üle tunni aega, et lõpuni jõuda.

 7. Nop…kahjuks see ei aidanud. Tegin oma arvutile error checkingu ja proovisin uuesti, kuid täpselt sama lugu!
  Mida veel võiks proovida?

 8. Võta Start – Run, avanenud käsureale kirjuta msconfig ja vajuta OK.
  Võta menüü BOOT.INI ja pane linnuke kasti /SAFEBOOT.
  Enne Safe Mode’ist väljumist võta see linnuke sealt ikka ära ka.

 9. Tahtsin veel ühe toreda küsimuse esitada:
  Kui ma võtan selle Süsteemitaaste ära tähendab siis ,et ma ei saaks enam varemasse seisundisse viia arvuti..
  Ja kui uuesti sisse lülitan on ka varasemad asjad kadunud?
  Tahaks nagu teada kui kindel see viiruste kustutamine on :/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga