Lapsed ja internet

Aare Kirna, 10, veebruar 2009

Tänane turvalise interneti päev on pühendatud laste kaitsmisele internetis varitsevate ohtude eest ning lapsevanemate selleteemalise teadlikkuse tõstmisele.

Üldlevinud arvamuse järgi on lapsed arvuti ja interneti koha pealt oma vanematest tehniliselt nutikamad. Ent internet ei koosne ainult masinatest ja tarkvarast – see on eelkõige sotsiaalne võrgustik. Enam kui miljard võrku ühendatud inimest on üksteisest sõna otseses mõttes ühe kliki kaugusel, ning selle miljardi hulgas on väga palju niisuguseid, kelle kavatsused pole mitte alati heatahtlikud. Viimaste äratundmiseks aga on vaja mitte niivõrd tehnilist taipu, kuivõrd elukogemust, mida täiskasvanutel on lastest oluliselt rohkem.

Mina näen siin meeldivat võimalust ühendada ühelt poolt noorema põlvkonna tehniline taip ning teiselt poolt vanema põlvkonna inimestetundmine, ning neid teadmisi vastastikku jagada. Kasulikult veedetud ühine aeg on siin ainult lisaboonuseks 🙂

Vajalikud juhendid leiab lastearvutikaitse lehelt, samuti RIA kampaanialehelt. Illustratsiooniks ka üks video:

6 kommentaari to “Lapsed ja internet”

 • Postitatud: veebruar 10th, 2009 21:22

  Mihkel

  Väga vajalik teema, aga ausaltöeldes ei saanud viidatud linkide tagant midagi erilist uut mida poleks juba teadnud. Tegelikult tahaks saada nõuannet kuidas lapse oma profiili arvutis talle ja kogu arvutile turvaliseks seadistada (piirangud installimisteks, salvestusteks jne). Kunagi lugesin üht õpetust, kas siit või kusagilt mujalt, kuid kuna tol hetkel polnud teema aktuaalne siis on ka viide kadunud. Äkki oskad soovitusi anda.

  PS!väga hea ja asjalik blogi.

 • Postitatud: veebruar 10th, 2009 22:03

  Aare Kirna

  Arvan, et sissejuhatuseks sobib see kah: http://www.arvutikaitse.ee/?p=17

 • Postitatud: veebruar 12th, 2009 20:56

  Tanel

  Kui juba uue kasutaja tegemine selge siis trüki run´i control userpasswords2 sealt saab täpsemalt õigusi muuta.

 • Postitatud: veebruar 13th, 2009 13:25

  Urmas

  brauseritel saab ju seadistustes teatud lehekülgedele ja tüüpidele piirangu peale panna. Iseeneset praegusel ajal on lapsed juba piisavalt häkkerid, et võivad selle välja häkkida jne. Kui just jah nad arvuti adminnid pole.

 • Postitatud: veebruar 19th, 2009 16:52

  lauri

  nii…tore reklaam küll,aga kas te olete mõelnud sellele, mis signaale see lastele anna: laps vaatab telekas reklaami ja näeb, et seal emme lubab väikesel tüdrukul jänkut vaatama minna, miks siis tema ise ei võiks kellegi jänkut vaadata. ja kõik võõrad laseb see emme tuppa, miks siis laps ise seda teha ei või. See reklaam mõjub lastele vastupidiselt, nad ei mõista veel et see ei ole õige.mõelge ka sellele et seda reklaami vaatavad lapsed, ja võtavad kõike telekas nähtut tõepähe.
  väga ebaõnnestunud viis lapsi kaitsta!

 • Postitatud: veebruar 21st, 2009 22:51

  M.N.

  lauril vist ei ole lapsi või arvab ta et lapsed kasvavad ise ja/või koos telekaga. lapsed saavad sellest reklaamist suurepäraselt aru, kui vanematega koos arutatakse kes ja mida seal klipis valesti teeb.

  ei ole vaja silmaklapid peas paanikat külvata. nii võib iga kampaaniaga ennast lolliks mõelda. lapse kasvatamine eeldab siiski teatud mõttetegevust.

Kommenteeri

NB! Kommentaarid, mille tekstis on rohkem kui üks URL, tuleb toimetajal spämmifiltrist käsitsi ära päästa.

Läbu ja ropendamine kustutatakse!

Arvutikaitse is proudly powered by WordPress