Keskkriminaalpolitsei pidas kinni arvutikelmuses ja rahapesus kahtlustatavad

trojanhorse.gifKeskkriminaalpolitsei pidas novembri keskpaigas kinni kolm arvutikelmuses ja rahapesus kahtlustatavat 21-aastast noormeest. Kahtlusalused nakatasid välisriikide internetipanka kasutavate inimeste arvutid n-ö Trooja hobusega, et rünnata nende pangakontosid.

„Tegemist on väga laia ja rahvusvahelise rahapesuskeemiga, mille raames rünnati erinevates riikides tuhandete inimeste arvuteid,“ ütles Keskkriminaalpolitsei direktor Elmar Vaher. „Kahtlusaluste poolt tekitatud kahju võib ulatuda miljonitesse kroonidesse.“

Tõenäoliselt on tegemist klassikalise phishingu juhtumiga, kus internetipanka kasutavate inimeste arvutid nakatati troojalasega, et teada saada nende internetipanga kasutajatunnuseid ning turvaparoole. Seejärel värbasid kahtlusalused e-maili teel saadetud töökuulutuste kaudu variisikud, kelle arveldusarvele kanda kannatanutelt väljapetetud raha. Vanemprokurör Lauri Aasmanni sõnul oli variisikute ülesanne toimetada raha edasi, et kahtlusalused saaksid selle sularahas hiljem välja võtta. „Rahapesuskeemi eesmärgiks oli varjata kuritegelikul teel saadud vara päritolu ja selle tegelikku omanikku.“

Keskkriminaalpolitsei ametnikud pidasid 14. novembril kahtlustatavatena kinni Ilja (s 1985), Aleksandri (s 1985) ja Maximi (1985).

Kinnipeetuid kahtlustatakse arvutikelmuses ja rahapesus Karistusseadustiku § 213 ja § 394 lg 2 p 1 tunnustel, mis näevad vastavalt karistusena ette kuni viieaastase vangistuse ja kahe- kuni kümneaastase vangistuse.

Keskkriminaalpolitsei ja prokuratuur hoiatavad inimesi, et nad ei avaldaks kergekäeliselt oma isikuandmeid ja pangakonto numbrit võõrastele. Viimasel ajal on sagenenud juhtumid, kus inimestele pakutakse väga hästi tasuvat ning vähe aega nõudvat tööd. Siinkohal tuleks silmas pidada, et tegemist võib olla rahapesuskeemiga millesse kaasatakse kergeusklikke inimesi.

Teate edastas Gerrit Mäesalu, Põhja Ringkonnaprokuratuuri pressinõunik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga