Internet – 40!

kuubikudJah, täna on üks neist väidetavatest Interneti sünnipäevadest – 2. septembril 1969 saadeti UCLA-s esimene infopakett läbi kahe arvuti vahelise kaabli.

Tõele au andes on võimalikke sünnipäevi palju rohkem – näiteks 7. aprill 1969, mil valmis RFC (Request for Comments) protokoll, või 29. oktoober, mil hakkas tööle esimene ARPANET-i link UCLA ja Stanfordi Uurumisinstituudi vahel, või 21. oktoober, kui see ühendus muutus pidevaks, või 1. jaanuar 1983, mil vana NPC võrguprotokoll asendati TCP/IP-ga. Pool aastat pärast viimati nimetatud sündmust eraldus ARPANET-ist MILNET ning allesjäänud ARPANET-i osa tunnemegi tänapäevase Internetina.

Olgu selle sünnipäevaga kuidas on, kuid 40 aasta jooksul on Internet muutunud sedavõrd meie igapäevaelu osaks, et selleta on meie majanduse ja ametiasutuste toimimist ning igapäevast meelelahutust raske ette kujutada. Mõistagi on kasvanud ka ohud – esimene eksperimentaalviirus, Creeper, kirjutati juba 1971. aastal, võrku pääses esimene viirus 1983. aastal. Praeguseks on teada üle kahe miljoni ühiku pahavara ning see hulk kasvab eksponentsiaalselt.

On raske ettegi kujutada, milline saab olema üleilmne arvutivõrk järgmise 40 aasta pärast, kuid igal juhul soovin juubilarile (millal ta sünnipäev iganes ka pole) palju bitte, jämedaid kaableid ning tarku süsadminne!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga