Turvatarkvara vanematele opisüsteemidele

Arvutikaitselt küsitakse: “… Oma arvutusi teeme programmiga, mis töötab ainult win98 all. Olen pikalt otsinud antiviirust, mis töötaks win98-ga koos, kuid pole leidnud ….”

1.antivirus for win98

Tõepoolest, vanade programmide seast võib leida üsna mitmeid häid rakendusi, mille süsteeminõuded lubavad töötada paraku vaid selle opisüsteemiga, millele nad kirjutatud on. Kuid alati ei pea nende programmide käivitamiseks kasutama spetsiaalselt sama opisüsteemi, mida nad nõuavad. Kõigepealt tasub alati enne proovida neid ühildada töötama Windows uuemate versioonidega, näites XP ja Vistaga.

Ühildamine Windows XP-ga

2.compatabilty errorEsialgu võiks proovida vanemaid programme paigaldada tavapärasel viisil. Kui opisüsteem on uuendatud viimase teenusepaketiga (Service Pack) ja ka kõik  Microsoft värskendused on alla tiritud,  siis üldjuhul ei tohiks vanade programmide arvutis jooksutamisel probleeme tekkida. Kui aga programm siiski ei käivitu või peale paigaldamist töötab halvasti, siis tasub proovida programmide ühilduvusrežiimi (Program Compatibility Mode) .

Paigaldusfail, mida soovitakse käivitada uuemas Windows versioonis, peab olema arvutis. Kuigi ka CD- või flopikettalt saab määrata faile ühilduvusrežiimis töötama, siis peale programmi sulgemist ei jää muudatused jõusse. Seega, kui programmi failid asuvad CD-l või flopil, tuleks need kõigepealt tõsta arvuti kõvakettale.

Paigaldusfailil tuleb teha paremklikk ja valida Properties. Seejärel avada vahekaart Compatibility ja märkida  linnukesega Run this program in compatibility mode for. Nüüd saab valida Windows versiooni, mida soovitakse ühildada XP-ga. Kinnitamiseks tuleb vajutada Apply ja OK. Pärast seda võib programmi arvutisse installeerida.

Kui programmi avades ilmnevad visuaalsed probleemid, näiteks kasutajaliides on sakiline ja ei kuva õigesti värve, või menüüde ja nuppude kujundus on ebakorrapärane, võib proovida neid parandada, märkides linnulesed ruutudesse Run in 256 colors, Run in 640 X 480 screen resolution ja Disable visual themes.

NB! Nii Windows XP kui ka Vistale ei ole soovitav paigaldada vanemaid viirusetõrjeprogramme, kettautiliite või registripuhastusprogramme, küll aga mänge või näiteks küsimuses mainitud arvutusprogrammi.

3.comp win98

Ühildamine Windows Vistaga

Vanemate programmide Vistasse sobitamine käib samade põhimõtete järgi nagu Windows XP puhulgi.  Kes aga soovib kasutada nõustamisabimeest  (Program Compatibility Wizard), siis hea juhendi koos piltidega leiab siit.

4.vista comp

Veelkord: võimalusel tuleks vanu tarbeprogramme alati katsuda käitada uuema opsüsteemiga. Vanale opsüsteemile võib küll viirustõrje ja tulemüüri lisada, kuid saadava turvaefekti nullivad tavaliselt augud vananenud opsüsteemi enda ja tema rakenduste turvalisuses.Ehk puust ja punaselt: vanale ja auklikule kuurile ei ole erilist mõtet tulekindlat turvaust ette passitada.

Kui see siiski ei ole võimalik, näiteks riistvaraprobleemide tõttu, ei jää muidugi muud üle, kui kasutada neid turvaprogramme, mis vana opsüsteemiga veel ühilduvad.

Tõrjeprogrammid Windows 98-le

Tarkvara valikul peaks alati jälgima tootjapoolseid süsteeminõudeid arvutile.  Kui üks ja sama paigaldusfail sobib mitmele Windowsi operatsioonisüsteemile, siis on need loetletud  System requirements,  Supported OS või Platforms real, näiteks Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/Vista. Üsna sageli aga pakutakse vanematele versioonidele eraldi faili, tavaliselt on see siis tähistatud Windows Me/98/95 või neid ühendava nimetusega Windows 9x.

a-squared Anti-Malware

a-squared Anti-Malware pakub tugevat kaitset viiruste, troojate, usside, klahvinuhkide, nuhk- ja reklaamvara ning teiste pahalaste vastu. Reaalajakaitsesse on ühendatud viiruse- ja nuhkvaraskänner, mis kasutavad pahavara avastamisel nii signatuuripõhist kui ka pahavarale sarnaneva käitumis-analüüsi meetodit (behavior-based).

Programm on tasuline, ent lubatakse täismahus proovida 30 päeva. Enne programmide ostmist olekski alati kasulikum neid eelnevalt katsetada, et leida oma arvutisüsteemile sobivaim rakendus või siis vigade ilmnemisel küsida nõu programmitootjatelt endilt.

Käivitusfaili tirimiseks tuleb hoolikalt jälgida, millisele Download lingile vajutada. Antud juhul pakutakse a-squared kodulehel Windows 98, ME ja 2000-le sobivat versiooni lingil Download 9x Edition.

6.a-sguared homepage download win98

Programmi paigaldamiseks tuleb luua konto vajutades lingile Create account, kuhu tuleb vastavatesse lahtritesse kirjutada oma nimi ja toimiv e-maili aadress. Meilile saadetud parooli abil saab nüüd programmi käivitada. Seejärel tuleb läbida kolmest etapist koosnev viisard, kui uuendatakse andmebaase (Update), soovitatakse skänneerida arvutit pahavara leidmiseks (Clean Computer) ning pakutakse reaalajakaitse seadistamist (Prevent Infection).  Edaspidi töötab programm automaatselt taustal, andes märku vaid paremasse nurka kella juurde kuvatava ikooniga….ja muidugi ka siis, kui pahalane blokeeritakse ja hävitatakse.

7.a-squared

Proland Protector Plus

Protector Plus 2009 on vähemtuntud viirusetõrje, ehkki pahavara tõrjumisega on tegeletud  juba 1989 aastast. Kaitset pakutakse nii viiruste, troojate, klahvinuhkide kui ka nuhk-ja reklaamvara vastu. Tasulist programmi võimaldatakse 30 päeva täisfunktsioonides katsetada.

Ehkki programmi tirimiseks küsitakse kodulehel nime ja e-maili aadressi sisestamist, ei pea seda siiski tegema vaid võib kohe vajutada lingile Download Now ning laadida fail w9x.exe arvutisse.

9.protector plus

Programmi installeerimisel tuleb arvestada, et kuna tegu on prooviversiooniga, siis ei pea vajutama linkidele Enter product Key ja Order Now vaid edasi minna Next ja Continue trial abil.

10.protector plus

Dr.Web Antivirus

Dr.Web pakub vanematele opisüsteemidele valikuvõimalusena kas ainult viirusetõrjet või viirusetõrjet koos spämmikaitsega. Dr.Web kaitseb kõikvõimaliku kurivara vastu, kajastades järjekindlalt programmi autori  Igor Daniloffi filosoofilist põhimõtet: “Turvalisuse tagamisel ei saa lubada kompromisse.” Teiseks põhimõtteks on see, et viirusetõrje ei tohi segada kasutajat, see peab tegema oma tööd märkamatult.

Et saada sobiv fail Win98 versioonile, tuleb kodulehel valida Win9x/ME/NT4, soovi korral valida keeleks “eesti” ning vajutada lingile Download demo for 30 days. Demoversioonil ei ole piiranguid, reaalajakaitse töötab täisvõimsusel ning  leitud pahavara saab kustutada.

12.demo dr.web

Programmi paigaldamisel tuleb tavapäraselt nõustuda tingimustega ja võimaliku mittesobivuse tõttu teiste viirusetõrjetega märkida linnuke kastikesse Ma kinnitan, et arvutis pole teisi viirusetõrjeprogramme. Seejärel tuleb prooviversiooni puhul valida Mitte kasutada võtmefaili.

13.dr web kinnitus

Kui veel pole ostetud litsentsi, siis programmi registreerimisel  peaks valima järgmisena Omanda demo võtmefail. Kui avanevas aknas saab kirjutatud oma nimi, asukoht, e-posti aadress ja vajutatud Next, laetakse programmi serveritest automaatselt litsensivõti ja pärast arvuti  taaskäivitust on viirusetõrje kaitseks valmis.

14.dr.web demo võtmefail

Avast! Antivirus

15.avast! logoAvast! Antivirus on saadaval kodukasutajatele tasuta versioonina (Home edition) ja tasulise versioonina (Professional Edition). Avast viirusetõrjest olen kirjutanud paar aastat tagasi pikemalt siin.

NB! Firmajuhid peaksid arvestama, et kui  programmide  tasuta versioonide  tingimustes on kirjas, et need on mõeldud kodukasutajatele ja mitte ärilistel eesmärkidel kasutamiseks, siis tohivad seda kasutada tõepoolest ainult erakasutajad, aga mitte firmad.

16.avast sys requirements

Clamwin Antivirus

Clamwin Free Antivirus on avatud lähtekoodiga kõigile tasuta viirusetõrje, mis kahjuks ei oma reaalaja kaitset. Ent võimaldab kasutajale sobivaks ajaks kasvõi igapäevaselt arvutit automaatselt pahalasi otsima panna (Scanning Scheduler).

17.ClamWin

Sobivaid  tõrjeprogramme Windows98 keskkonda pakuvad veel BitDefender Antivirus ja   Sophos Antivirus .

Samuti ei maksa unustada, et Win98-le passib ka kõigile tasuta Spybot-S&D , mis  lisaks nuhkvarale suudab hävitada ka paljusid troojaid ja viirusi, lisaks on tal reaalajakaitseks TeaTimer. Veidi on sellest programmist juttu olnud siin.

18.spybot

Ka  õppe-ja haridusasutustele ning kodukasutajatele  tasuta Spywareblaster ja Spywareguard kaitsevad arvuteid edukalt pahavara sissetungi eest.

19.spyware blaster and guard

2 thoughts on “Turvatarkvara vanematele opisüsteemidele”

 1. Mul on see DR.Web nuhkvaratõrje.Nii…Tegin “Täielik skaneerimine”.
  Leidis 2 faili.Kuna ma ei tea, kas see on viirus või mitte, kirjutan need 2 faili siia.Palun aidake!

  Leidis sellised failid nagu:
  A0019991.exe (C:\System Volume Informationi kaustas)
  A0024779.exe (Samas kaustas)

  Aitähh!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga