Sain e-kirja, et võitsin loteriiga. Mis edasi?

Iga e-posti-kasutaja kirjakasti potsatab vahel kiri, et rikas onu on jätnud suure päranduse või et kaela on kukkunud miljoniline loteriivõit. Enamik selliseid kirju on pettused, mis suunatud nn identiteedivarguse toimepanekule või siis üritatakse lihtsalt raha välja petta.
Alati, kui sulle e-posti teel midagi lubatakse, mõtle hetk järele. Loteriivõit? Aga kas sa loteriipileti oled ikka ostnud? Pärandus? Aga kas sul on Nigeerias rikas kaevanduseomanikust onu?

Nende kirjade saatjatel on kaks peamist taktikat.

1. Identiteedivargus

Petturid soovivad, et saadaksid “võidu vormistamiseks” oma dokumendikoopia, allkirjanäidise ja pangaandmed. Seejärel võltsitakse su dokument ning kas võetakse “sulle” laenusid ja krediitkaarte või siis pannakse sinu nime all toime finantskuritegusid (rahapesu, pettused).

2. Raha välja petmine

Öeldakse näiteks, et miljonidollarilise päranduse kättesaamiseks on vaja maksta riigilõivu 100 dollarit. Varsti saabubki postiga autentse välimusega kiri, kus mõne riigiasutuse ametnikuna esinev inimene palub saata tÅ¡eki (money order) või siis palub saata raha läbi Western Unioni või Moneygrami sularaha saatmisteenuse.

Kui pättidel raha käes, siis selgub, et tuleb anda mõnele teisele ametnikule altkäemaksu, ütleme näiteks 500 dollarit. Kuna sa oled juba 100 dollarit investeerinud, siis on kahju seda kaotada ning kaotad veel 500 dollarit. Nii ajavad osavatest psühholoogidest petturid igal aastal kümneid tuhandeid inimesi pankrotti.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga