Saalefail puhtaks! (Windows XP – 2003)

Enamik inimesi näeb tohutult vaeva oma võrguliikluse turvamise ja failide salastamisega, kuid unustab ära, et peaaegu kõik, mida oled arvutiga viimasel ajal teinud (sh. ka vaadatud krüpteeritud failide sisu) võib olla alles sinu arvuti swap- ehk saalefailis.

Ega sellest enamasti probleemi polegi, sest tõenäoliselt olete autoriseerimata ligipääsu arvutile ja saalefailile juba operatsioonisüsteemi seadetest ära keelanud. Probleemid algavad alles siis, kui keegi kõrvalseisja saab sinu arvutile füüsiliselt ligi. See tähendab, et kõik kettal olevad andmed koos saalefailiga muutuvad ründajale ligipääsetavateks ja loetavateks. Võite ise mõne LiveCD-ga oma Windowsi ketastel ringi uidata ja näete, et saategi igale poole ligi.

Õnneks saab olulised failid krüpteerida ning ründaja peab veel krüpto enne andmete kätte saamist lahti murdma. Kuid swap faili enamasti ei krüpteerita – see teeb arvuti aeglaseks – ning seega on ka kõik hiljuti kasutatavad andmed ründajale ilusasti käepäraselt seal olemas.

Mida sellega ette võtta?

Vastus on lihtne – swapfail tuleb enne arvuti (operatsioonisüsteemi) sulgemist tühjaks teha. Sellist lahendust pakuvad ka mitmed privaatsust suurendavad rakendused, aga ka Windows ise. Lihtsalt vaikimisi ei ole see aktiviseeritud.

Swapfaili puhastamise sisse lülitamiseks tuleb käivitada juhtpaneel ja sealt valida “Administrative Tools”. Seejärel teha “Local Security Settings” peal parem hiireklõps ja valida “Run As…”. Seal saate sisestada administraatori kasutajanime ning parooli ning seejärel käivitatakse “Local Security Settings” paneel juba administraatorina. Paneelil tuleb omakorda valida “Local Policies” – “Security Options”. Nüüd saate kõrvalnimekirjast valida “Shutdown: Clear virtual memory pagefile” ning lülitada see sisse (topeltplõks kirje peal ning avanenud dialoogist valida “Enable”). Nüüd tühjendatakse teie swap fail enne iga arvuti sulgemist.

Miks peaks saalefaili kustutama?

Seda on kasulik teha siis, kui te pole ainus, kellel on füüsiline ligipääs arvutile. Eriti oluline on see näiteks läptoppide (rüperaalide/sülearvutite) korral, sest neid on lihtne varastada. Sülearvuti puhul tasub küll meeles pidada, et suure saalefaili puhastamine võtab aega ja kulutab ka akut, seega kui panete oma laptoppi tihti kinni, võib olla kasulikum see featuur siiski väljalülitatuks jätta.

Veel saalefailist

Swap failiga kiiremini opereerimiseks tehke nii:

 • Logige arvutisse administraatorina
 • Defragmenteerige (korrastage) ketas, kuhu soovite swap faili paigaldada, veenduge, et valitud kettal oleks vaba ruumi vähemalt poolteist korda rohkem kui teil on arvutis muutmälu (RAM) (vaba_ruum = 1,5*RAM)
 • Tehke parem hiireklõps “My Computer” ikoonil ning valige “Properties”
 • Valige leht “Advanced”
 • Klikake “Perfomance” osas olevale nupule “Settings…”
 • Valige leht “Advanced”
 • Klikake “Change”
 • Valige ketas, kuhu soovita swap faili paigaldada ning valige “Custom Size” ja trükkige mõlemasse kasti soovitud swapfaili suurus megabaitides. Minimaalne swapfaili suurus on teie arvuti RAM maht, soovitatav suurus on 1,5 RAM mahtu. Seda, kas sellest piisab, näete, kui vajutate Ctrl+Shift+Esc ja vaatate all parem kirjas olevat “Commit Charge” arvu (enne kaldkriipsu olevat arvu). See arv peaks olema tavaolukorras vähemalt kaks korda väiksem kui RAM ja swap kokku (swap = 2*CC - RAM)
 • Teistel ketastel valige ükshaaval “No paging file”
 • Klikake “OK” muudatuste jäädvustamiseks

Nüüd tekitatakse teile üks (võimalusel pidev) saalefail (restart tuleb ka teha). Kuna saalefaili suurus on konstant, ei pea Windows enam vaeva nägema faili suuruse muutmisega ning enam see ei fragmenteeru. Võte annab märgatava võimsuslisa mälumahukate rakenduste kasutamisel.

originaal

One thought on “Saalefail puhtaks! (Windows XP – 2003)”

 1. Tore, aga XP Homel selliseid variante ju ei ole, mis sa kulla autor, kirjeldasid (esimese lõigu kohta)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga