Mida peaks Windows XP kasutaja tegema pärast 8. aprilli?

8. aprillil lõpetab Microsoft peaaegu 13 aasta vanuse operatsioonisüsteemi Windows XP toe. Selle kasutajatele on juba mõnda aega näidatud ka vastavat hoiatust koos soovitusega võtta kasutusele uuem Windowsi versioon. Mida peaks sellest teadma ning kas on mõtet tormata poodi uut Windowsi ostma?

Kui teil on kodus või tööl Windows XP-ga arvuti, saate sellega edasi toimetada ka peale koleda kuupäeva kukkumist. Muutub niipalju, et pärast 8. aprilli lõpetab Microsoft Windows XP-le tugiteenuse pakkumise ning ei väljasta sellele enam täiendusi ja parandusi. Samuti ei ole pärast nimetatud kuupäeva võimalik XP-ga arvutisse paigaldada Microsofti tasuta viirusetõrjet Security Essentials (enne 8. aprilli installeeritud SE siiski töötamast ei lakka ning ka igapäevased uuendused tulevad sellele endiselt). Küll aga rõhutab Mcrosoft, et pärast toe lõppemist pole XP enam nii turvaline kui seni.

Olgu kohe öeldud, et aastast 2001, kui XP välja tuli, on nii maailm, arvutiasjandus kui ka internet muutunud palju keerulisemaks, koos sellega on kasvanud ka mitmesuguste ohtude ja riskide hulk ka keerukus. On kurb tõsiasi, et Windows XP pole tegelikult juba aastaid enam kuigi turvaline olnud, nii et toe lakkamine ei saa selle niigi madalat turvataset enam hüppeliselt allapoole nihutada. Samas, kui kasutate oma Windows XP-ga arvutit korraliku tulemüüri taga, selles on toimiv viirustõrje ning ka te ise järgite põhilisi internetihügieeni reegleid, on teie arvuti nakatumisrisk väiksem ning jääb selliseks ka pärast 8. aprilli.

Siiski ei tee paha mõelda oma turvalisuse suurendamisele. Võib-olla oleks ikka mõttekas oma vanale arvutile uus Windows peale panna?

Kardan, et see pole nii lihtne, nagu Microsofti müügimeestele meeldiks uskuda. Arvutites, mis on ehitatud Windows XP süsteeminõudeid silmas pidades, võib uuem Windows küll käima minna, kuid on siiski üsna tõenäoline, et selle riistvara jääb uuema ja ressursinõudlikuma opsüsteemi jaoks liiga nõrgaks. Lisaks on arvutid, milles jookseb veel XP, reeglina juba üsna eakad, nende komponendid väsinud, kulunud ja oma kasutusressursi viimasel piiril. Kui uuem Windows niisuguses arvutis tööle hakkab, on väga hästi, kuid ei maksa imestada ega pahaks panna, kui näiteks Windows 8.1 sellisesse arvutisse üldse ei installeeru või siis töötab selles piinava aegluse ja tõrgetega.

Arvutikaitse soovitab oma vanas arvutis Windowsi mitte välja vahetada, vaid osta uus Windows juba koos uue arvutiga.

Kui eelarve uut arvutit välja ei kannata, turvalisus aga ikka mureks, soovitan vaadata mõnd Linuxi eestikeelset varianti, näiteks vähese ressursitarbega Xubuntu, natuke nõudlikum, kuid see-eest ilusam Ubuntu või spetsiaalselt kohalikele oludele kohandatud Estobuntu.

Muidugi saab teha turvalisuse osas teatud mööndusi ning kasutada XP-d edasi. Sealjuures aga soovitan võtta tarvitusele mõned ettevaatusabinõud:

  1. Hoiduge XP-ga arvuti kasutamisest avalikus võrgus, näiteks traadita interneti levialas, hotellides või avalikes hoonetes.
  2. Tulemüür (soovitavalt mitte Windowsi enda oma) ja viirustõrje (kui selleks on Security Essentials, siis paigaldatud enne 8. aprilli) on kohustuslikud.
  3. Kasutage administraatoriõigusi ainult siis, kui see on hädavajalik. Igapäevased toimetused tehke tavakasutajana.
  4. Kui vähegi võimalik, kasutage enda autentimiseks ID-kaarti või Mobiil-ID-d. Kui te ID-kaarti parasjagu ei kasuta, võtke see kaardilugejast välja.
  5. Paigaldage oma internetibrauserile reklaami ja skriptide blokeerijad.

Ja katsuge viimased täiendused ja uuendused ikka aegsasti enne 8. aprilli ära teha!

One thought on “Mida peaks Windows XP kasutaja tegema pärast 8. aprilli?”

  1. 8.aprillil saab otsa ka Office 2003 tugi, mis pole samas nii hirmus kui XP toe lõpp.

    Lisaks peaks ilmuma Win 8.1 update 1.
    Tore päev see 8. aprill!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga