themes theme jeux izle-videolar ruya tabirleri logohaberleri sinema ruya

Klahvinuhk

Ing. k. keylogger

Nuhkvara, mis salvestab kõik klahvivajutused algul failina arvuti kõvakettale ja hiljem saadab need üle Interneti ettenähtud e-posti või FTP aadressile. Klahvinuhk võib olla realiseeritud ka riistvaraliselt ja selle võib paigutada klaviatuurijuhtme pistiku ja pesa vahele või monteerida klaviatuuri sisse. Sellised klahvinuhid salvestavad klahvivajutused oma sisemällu. Kui riistvaralised klahvinuhid salvestavad tõepoolest ainult klahvivajutusi, siis tarkvaralised klahvinuhid võivad salvestada ka ekraanipilte ja hiireklõpse.

Klahvinuhk installeeritakse teie arvutisse teie teadmata ja seda võivad teha lapsevanemad, teie asutuse süsteemiülem, valitsuse jälitusorganid jt, kellel ongi õigus teie tegevust kontrollida. Nii saab jälgida, milliseid veebisaite te külastate, millest lobisete jututubades, kellega vahetate e-posti ja mis on nende sõnumite sisu jne. Seejuures registreeritakse ka iga tegevuse täpne aeg. Enamasti tegelevad klahvinuhkide installeerimisega aga kurjategijad, kes soovivad välja nuhkida teie paroole, krediitkaardinumbreid jms informatsiooni, et teha tühjakse teie pangaarve, võtta teie nimel laenu, ajada teie kaela oma kuritegusid jne.

Klahvinuhk arvutis töötavate programmide nimekirjas tavaliselt ei kajastu. Üles leiab ja eemaldab selle kas viirustõrje või spetsiaalne klahvinuhkide otsimise tarkvara.

Jaga teistelegi: