Andrus saatis meile sellise kirja:
“Saadan teile ühe huvitava asja uurimiseks. Tegu on kutsega, mis saadetakse nakatunud kasutaja kontaktidele ja välja näeb see kiri korrektne ja süütu. Samas viivad kõik nupud ja viited ühele ja samale aadressile, kus hakatakse uue ohvri andmeid koguma. Olen sarnast kirja saanud ka varem ja mäletan, et siis oli kirja kujundus pisut erinev, kuid tööpõhimõte sama.
Leidsin netist ka lisainfot märksõna “Livehealthclub“Â alt. Eks sama teemaga on juba paljud kokku puutunud.
Tegu on ilmselt õngitsemisskeemiga, kuid näib, et osadel kasutajatel on vist arvuti nakatunud ka juba viidete klikkimise hetkel. Ise kasutan Mozilla Thunderbirdi ja eelmisel korral ka klikkisin viitel, kuid õnneks uut ringi kirju sellest laiali ei saadetud. Seekord avasin viite Firefoxis, mis omakorda jooksis Comodo “liivakastis”. Sihtlehel hakatakse väga sujuvalt kasutaja sugu ja nime küsima. Kaugemale polnud hetkel huvi ronida.
Soovitusena võiks kõrva taha panna ilmselt enne klikkimist viidete kontrollimise – ehk siis enne klikki vaata, mis viide reaalselt kuhu suunab. Liigu hiirega üle viidete ja vaata programmiakna jaluse-ribal sihtaadressi. Uuri ja loe pisut, mis seal kirjas on. Antud meili juures on näha, et pea kõik viited on täpselt sama sihtaaressiga, mis loomulikult pole loogiline. Samas see on juba tehnilisem detail, mida tavakasutaja ei pruugi läbi närida.”
Aitäh, Andrus! Soovitusest viidet enne sellel klikkimist kontrollida on raske midagi paremat välja pakkuda. Kuna aga käsitsi võib see olla üsna tüütu ja aeganõudev, soovitan kasutada näiteks WOT-nimelist pluginat või mõnda selle analoogi. Ka parematel viirustõrjujatel on viite puhtuse kontroll juba sisse ehitatud.