Troojalased

Trooja hobune, lühendatult troojalane on selline pahavara, mis sokutab end teie arvutisse näiliselt süütu rakendusena, kuid käivitamisel pakib lahti oma pahategeva poole (või tirib selle internetist alla). Tavaliselt haagib troojalane end mõne süsteemse protsessi külge, jälgib arvutikasutaja tegevust ning võtab aeg-ajalt ühendust oma peremehega. Viimane omakorda kas kasutab arvutist leitud andmeid arvutiomaniku rahakoti tühjendamiseks või siis arvutit ennast kas spämmi saatmiseks, teiste arvutite nakatamiseks või koordineeritud rünnakuks mõne veebiteenuse vastu. Tavaliselt teeb troojalane kõik, et tema olemasolu jääks arvuti omanikule märkamatuks, kuid mõned troojalased võivad näiteks välja lülitada arvutisse paigaldatud viirustõrje ja tulemüüri.

Enamasti on troojalaste autorite eesmärgiks mitte arvutisüsteemi kahjustamine, vaid, vastupidi, selle laitmatu toimimine, et neid huvitavad andmed liiguksid korrektselt, ressursid oleksid hästi kättesaadavad ning et rünnatav arvutiomanik midagi ei kahtlustaks. On olnud juhuseid, mil arvutit kontrolliv kurikael on koguni installinud opsüsteemi turvapaiku ja hävitanud konkureerivat pahavara!

Viirustõrje aitab tavaliselt vanemate ja levinumate troojalaste vastu. Paraku on liikvel ka palju seesuguseid troojaid, mis on kirjutatud konkreetse isiku või ettevõtte arvutis nuhkimiseks, mille olemasolust viirustõrjefirmad kunagi teada ei saa ning mida viirustõrjeprogrammid seetõttu ka ära ei tunne. Parimaks kaitseks seesuguse pahavara vastu on mõistlik ja turvateadlik käitumine: ärge avage tundmatutelt saatjatelt tulnud kirjade manuseid ega klõpsige nende saadetud linke, hoiduge porno- ja kräkitud programmivõtmete saitidest ning ärge kasutage piraattarkvara.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga