Seadused

E-tiigrina tuntud Eesti Vabariigi Karistusseadustikus on loomulikult ka arvutikuriteod ära mainitud.

Võõrasse arvutivõrku sissemurdjaid võib karistada arvuti, arvutisüsteemi või arvutivõrgu ebaseadusliku kasutamise eest koodi, salasõna või muu kaitsevahendi kõrvaldamise teel (§ 217, kuni kolmeaastane vangistus), samuti arvutivõrgu või arvutisüsteemi ühenduse rikkumise või tõkestamise eest (§ 207, rahatrahv). Kräkkereid, kui nad on toime pannud arvutis olevate andmete või programmi ebaseadusliku vahetamise, kustutamise, rikkumise või sulustamise, arvutisse andmete või programmi ebaseadusliku sisestamise eest kuni aastane vangistus, sama teo eest eesmärgiga takistada arvuti- või telekommunikatsioonisüsteemi tööd kuni kolmeaastane vangistus (§ 206, arvutikahjurlus).

Arvutiviiruse levitamise eest (§ 208) võib raskemal juhul saada kuni kolmeaastase vangistuse, võõraste sõnumite või kirjade lugemise eest (§ 156, sõnumisaladuse rikkumine) rahatrahvi, ametiisik kuni aastase vangistuse. Paroolipüüdjad, õngitsejad ja vahemeherünnaku autorid võidakse arvutikelmuse (§ 213) eest trellide taha saata kuni viieks aastaks.

Piraatkoopia valmistamise eest levitamise eesmärgil (§ 222) tehakse rahatrahv ja konfiskeeritakse kuriteo toimepanemise vahend, piraatkoopiaga kauplemise eest aga ähvardab kuni kolmeaastane vangistus ja piraatkoopia konfiskeerimine. Sama karistuse saab ka arvutiprogrammi ebaseadusliku füüsilise kasutamise või valdamise eest ärilisel eesmärgil (§222¹). Kuni kolmeks aastaks võib vangi minna ka selle eest, kui jagate oma piraatkoopiat avalikus võrgus – kas siis FTP-serveri või P2P failijagamisprogrammi kaudu (§ 223). Arvutiprogrammi kräkkimise või koopiakaitse mahavõtmise eest (§ 225) on samuti ette nähtud kuni kolmeaastane vanglakaristus.

Süsteemiadministraatorid ja muud vastutavad isikud peavad meeles pidama, et arvuti, arvutisüsteemi või arvutivõrgu kaitsekoodide ebaseadusliku üleandmise eest, kui see on toime pandud omakasu eesmärgil ja kui sellega on tekitatud oluline kahju või põhjustatud muu raske tagajärg (§ 284), karistatakse rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistusega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga