themes theme jeux izle-videolar ruya tabirleri logohaberleri sinema ruya

Küpsised

Sessiooniidentifikaator, suupärasemalt küpsis (cookie) kujutab endast väikest tekstikujulist andmeplokki, mille veebiserver saadab teie veebilehitsejale ja mis salvestatakse teie arvuti kõvakettale. Küpsist hiljem serverile tagasi saates annab teie veebilehitseja serverile märku, et on sellega juba suhelnud ning edasi võib jätkata sealt, kust eelmine kord pooleli jäi.

Informatsioon, mida küpsised sisaldavad, võib olla sisselogimise või registreerumise info, veebipoe ostukorv, kasutuseelistuste nimekiri vms. Küpsiseid hoitakse töö ajal tavaliselt ajutistes failides ja kui te brauseri välja lülitate, siis küpsised vastavalt nende kehtivusajale kas kustutatakse või salvestatakse.

Küpsised ise ei loe teie arvutist informatsiooni ega saada seda laia maalilma. Küll aga võidakse küpsiste abil kogutud informatsiooni, näiteks teie surfamiseelistuste või ostlemishuvide kohta, müüa kolmandatele osapooltele. Pärast aga hakkate saama rämpsposti ahvatlevate pakkumistega.

Küpsised kuuluvad nn hallvara hulka, mis ei ole otseselt ohtlik, aga võib siiski ebamugavusi tekitada. Sellepärast analüüsivad viirusetõrjeprogrammid lisaks viirustele ja ussidele ka küpsiseid ja pakuvad teile võimalust ise otsustada, millised küpsised alles jätta ja millised kustutada.

Küpsised on oma nime saanud õnneküpsiste järgi. Nende valmistamise ajal pannakse mõne küpsise sisse paberitükike, millel ennustatakse rikkust, õnne või muud edu. Kausitäie küpsiste hulgas on kombekohaselt ikka ka mõni õnneküpsis.

Jaga teistelegi: