Küpsised ehk cookies

Sessiooniidentifikaator, igapäevaselt kasutatavalt “küpsis” kujutab endast väikest tekstikujulist andmeplokki, mille veebiserver saadab veebilehitsejale ja mis salvestatakse kasutaja veebilehitsejasse/arvutisse. Küpsist hiljem serverile tagasi saates annab veebilehitseja serverile märku, et on sellega juba suhelnud ning tegevust võib jätkata sealt, kust kasutaja tegevus eelmine kord pooleli jäi.

 

Informatsioon, mida küpsised sisaldavad, võib olla sisselogimise või registreerumise info, veebipoe ostukorv, kasutuseelistuste nimekiri vms. Küpsiseid hoitakse töö ajal tavaliselt ajutistes failides ja kui veebilehitseja välja lülitatakse, siis küpsised vastavalt nende kehtivusajale kas kustutatakse või salvestatakse.

 

Küpsised ise ei loe teie arvutist informatsiooni ega saada seda laia maalilma. Küll aga võidakse küpsiste abil kogutud informatsiooni, näiteks teie surfamiseelistuste või ostlemishuvide kohta, müüa kolmandatele osapooltele. Pärast aga hakkate saama rämpsposti ahvatlevate pakkumistega.

Küpsised kuuluvad nn hallvara hulka, mis ei ole otseselt ohtlik, aga võib siiski ebamugavusi tekitada. Sellepärast analüüsivad viirusetõrjeprogrammid lisaks viirustele ja ussidele ka küpsiseid ja pakuvad teile võimalust ise otsustada, millised küpsised alles jätta ja millised kustutada.

Küpsised on oma nime saanud õnneküpsiste järgi. Nende valmistamise ajal pannakse mõne küpsise sisse paberitükike, millel ennustatakse rikkust, õnne või muud edu. Kausitäie küpsiste hulgas on kombekohaselt ikka ka mõni õnneküpsis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga