Zombi

Zombi on arvuti, mis on pealtnäha täiesti korras, kuid mida kontrollib võrgus asuv küberkurjategija ning mis koos teiste omasugustega kuulub ülevõetud arvutite võrku, botnetti.

Tavalisim viis arvuti zombistamiseks on nakatada see pahavaraga. Näiteks tirib arvutikasutaja võrgust alla mõne näiliselt süütu programmi, mille peale ka tema viirustõrje ei oska midagi kahtlustada. Ent pärast käivitamist tõmbab seesama süütu programm võrgust alla oma pahategevad komponendid, avab arvutis tagaukse ning kannab kusagil võrguavarustes passivale küberkaabakale ette, et arvuti on üle võetud ning ootab tema käske.

Zombiarvutit võib kasutada selle omaniku andmete ja võrgutegevuste väljanuuskimiseks, ent sagedamini siiski teiste arvutite ründamiseks, rämpsposti laialisaatmiseks või lasteporno ning piraatfailide vahelaona. IP-aadressi järgi jääb mulje, et internetis sigatseb ülevõetud arvuti, mitte küberkurjategija ise, arvuti seaduslik omanik aga ei pruugi oma masina kuritarvitamist isegi mitte aimata. Parimal juhul märkab omanik vaid, et nii arvuti kui internetiühendus on varasemaga võrreldes aeglasemaks muutunud, halvimal juhul aga hakkab midagi kahtlustama alles siis, kui politsei külla tuleb.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga