Robotvõrk ehk BotNet

Robotvõrguks ehk robotvõrguks (robot network) nimetatakse küberkurjategijate poolt kontrollitavat arvutite kogumit, mis kasutajate teadmata pahatahtlikke taustategevusi teostavad. Näiteks samal ajal kui pahaaimamatud arvutiomanikud Netflixi vaatavad, mänge mängivad, sotsiaalmeediat külastavad, internetipangas makseid teevad või muid igapäevaseid toimetusi teevad, tegeleb nende arvuti hoopiski taustal pahatahtliku taustategevusega – näiteks saadab massiliselt päringuid mis mõne kodulehe töö peatavad, massiliselt kiiret kõhnumist lubavaid kirju või õngitsuskirju laiali saadavad. Vägagi tavaline on, et juba pahavaraga nakatatud arvuti jagab omakorda laiali pahavara veelgi suurema hulga arvutitte nakatamiseks.

Arvuti nakatumine võib toimuda mitmel eri moel, kuid kõige tavalisemaks arvuti ülevõtmise viisiks on arvuti nakatumine pahavaraga. Siinkohal tasub meeles pidada, et esmaseks kaitseks pahavara vastu on kaasaegse ja uuendatud operatsioonisüsteemi kasutamine kuna mainitud arvutid saavad tootja poolseid turvauuendusi ning ka viirusetõrjeprogrammid toimivad neis paremini.

 

 

Autor: Brian Krebs

 

Robotvõrgustikuga ühendatud arvutit on võimalik kasutada massiliseks päringute ja postituste tegemiseks, varastada arvutis leiduv kasutajainfo, rikkuda kasutaja reputatisoon tema sotsiaalmeedia võrgustike üle võttes ja ebapiisava kaitse korral võtta üle ka kasutaja meilikonto. Kuigi paljud arvutikasutajad ütlevad, et nad ei tee arvutis tähtsaid ega olulisi asju, unustatakse ära, et arvutis võivad sisalduda ka sinna sisse ostetud teenused, näiteks Microsoft Office, mille tootevõti üsna kallis on.

 

Samuti kasutavad paljud arvuti igapäevased kasutajad tasulisi teenuseid, näiteks Netflix, Spotify, internetiväljaannete kasutajakontod, mille paarieurone kuumakse on aga mõne jaoks piisavaks motivaatoriks kasutaja kontosse (tasuta) sissemurdmiseks tasuta hüve kasutada saamiseks. Või leiavad nad internetist müügil oleva kasutajanime ja parooli, mille eest tuleb aga 10 eurose kuutasu asemel maksta vaid kokku 1-2 eurot.

 

Mida aga teha, kui Sul on kahtlus, et Su arvuti võib olla robotvõrgustikuga liidetud? Vaata üle, kas Sul on arvutisse paigaldatud ja ka taustal töötav antiviirus, mis pahavara arvutisse sattumise tõenäosust vähendab. Juhul kui Sul seda arvutisse paigaldatud ei ole, vaata sektsiooni Viirusetõrje, vali omale sobiv ning paigalda see omale arvutisse. Kindlasti tuleb viirusetõrjeprogramm arvutisse paigaldada vaid tootja ametlikult kodulehelt, vastasel juhul riskid omale veel ühe pahavara arvutisse paigaldamisega.

 

One thought on “Robotvõrk ehk BotNet”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga