Ussid

Internetiusse (worms) eristatakse viirustest peamiselt nende paljunemisviisi järgi: kui arvutiviirus haagib end tavaliselt mõne teise programmi külge ning vajab paigaldamiseks või levimiseks kasutaja kaasabi, siis uss on võimeline internetis levima ja paljunema iseseisvalt, kasutades tavaliselt operatsioonisüsteemi või rakenduste turvaauke. Ussiga nakatunud arvuti võidakse muuta zombiks ning kasutada koos teiste samasugustega näiteks mõne veebiserveri ründamiseks, et serveri omanikult raha välja pressida.

Loodud on ka nii-öelda „häid” internetiusse, mis on mõeldud turvaaukude leidmiseks ja parandamiseks ning mis levivad… nendesamade turvaaukude kaudu. Siiski liigitatakse ka niisugused ussid pahavara hulka, sest nad levivad arvuti- ja võrguomanike teadmata, koormavad arvuti- ja võrguressursse ning lõppkokkuvõttes toovad rohkem kahju kui kasu.

Usside vastu aitab töötav ja uuendatud viirustõrje, korralik tulemüür ning operatsioonisüsteemi ja rakenduste turvapaikade regulaarne allatirimine ja paigaldamine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga