Sinihammas

Varjestamata bluetooth, maakeeli sinihammas võib kaasa tuua selle, et mobiiltelefon võib langeda bluejackingu ehk sinihambatünga ohvriks.

Tehnoloogia ise on lihtne: naljahambad toksivad oma telefoniraamatusse ilma numbrita, kuid tobeda või kahemõttelise pealkirjaga sissekande ning saadavad selle visiitkaardina mõnele lähikonnas “kuulavale” bluetooth-seadmele. Mingit otsest kahju niisugune sõnum telefonile ei tee, samuti on sinihambatehnoloogia niipaljukestki turvaline, et ohver peab saadud sõnumi aktsepteerima (aga kui ta juba kõigile seadmetele “nähtava” bluetoothiga ringi jalutab, siis üheksal juhul kümnest ta selle sõnumi vastuvõtu ka kinnitab). Saata saab nii pilte kui helilõike, tüüpiliselt aga tekstisõnumeid nagu “Vaata selja taha!” või “Kena kampsun, kust said?”.

Bluesnarfing on rünnak, mis võimaldab üle bluetooth-ühenduse tungida võõrasse telefoni, arvutisse või PDA-sse, sorida seal kalendrit, kontakte ja sõnumeid ning väidetavalt varastada fotosid ja teisi faile. Õnneks nõuab bluetoohti praeguseks parandatud protokoll enne kahe seadme vahel ühenduse loomist nende „paaritamist”, lisaks küsivad vähegi uuemad bluetooth-seadmed kasutaja nõusolekut seesuguse ühenduse loomiseks. Kui teil just ei ole väga ajast ja arust telefon, näiteks Nokia 6310 või Ericsson T68, ei maksa teil karta, et keegi pääseks ilma teie nõusolekuta teie andmetes sorima.

Bluetoothi turvalisusele tuleks siiski tähelepanu pöörata. Kontrollige oma mobiiltelefoni sinihamba seadeid ning pange oma telefoni nähtavuseks “Varjatud”. Oma telefoniga seotud seadmeid saate edasi kasutada. Kui te bluetoothi parasjagu ei kasuta, lülitage see parem välja. Säästate nii oma taskusõbra akusid kui iseenda närve.

One thought on “Sinihammas”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga