Privaatsus

Privaatsuse all mõeldakse isiku või grupi võimet kontrollida enda kohta saadaolevat informatsiooni. Selleks informatsiooniks võivad olla isikuandmed, konfidentsiaalsed sõnumid või tegevus arvutivõrgus. Kergekäeliselt väljaantud (või väljapetetud) isikuandmed võivad kaasa tuua identiteedivarguse – teie nime all ostetakse kaupu, tarbitakse teenuseid, pannakse toime kuri- või väärtegusid. Pealtkuulatud või võltsitud sõnumid võivad olla heaks väljapressimiste algmaterjaliks, teie tegevuste jälgimine aga võimaldab saata teile isikustatud pakkumisi, millest mitte kõik ei pruugi olla heasoovlikud.

Tavaliselt pole siiski mõistlik olla oma privaatsuse suhtes liiga paranoiline – võite paljudest kasulikest teenustest ja huvitavatest suhetest lihtsalt ilma jääda. Küll tuleb alati kaaluda, kas ja milliseid isikuandmeid mõnele toredale teenusele, olgu selleks siis koertesõprade klubi koduleht, reisiportaal või online-pood, jagada tasub. Eraldi teema on sotsiaalsed võrgustikud – Rate, Orkut, blogid ja foorumid – kus pahatihti jagatakse täiesti mõtlematult oma eraelu intiimdetaile. Anonüümsus võib sellistes keskkondades olla petlik – eriti Eesti-suguses väikses ühiskonnas on väga lihtne teie nimi ja teie poolt avaldatud seigad omavahel kokku panna.

Igal veebisaidil, mis kogub isikuandmeid, peab olema kirjas ka selgitus, milleks ja missuguseid andmeid kogutakse, kuidas kogutud andmeid kasutatakse, kas neid avaldatakse kolmandatele osapooltele ning kes vastutab andmete väärkasutuse eest. Kui niisugune veebisait oma isikuandmete kasutamise ja kaitse põhimõtteid ei avalda, siis ärge parem oma andmeid sinna sisestage.

One thought on “Privaatsus”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga