Tagauks

Kõikidesse kaasaegsetesse operatsioonisüsteemidesse on sisse ehitatud kontrollmehhanismid ja kasutusõiguste süsteem, mis näiteks takistab ühel arvutikasutajal lugemast teise kasutaja kirju ning ei luba tavalisel kasutajal muuta süsteemiseadeid, installeerida programme ega kustutada arvuti normaalseks tööks vajalikke faile. Kõike seda saab teha vaid administraator, kes eeldatavasti annab endale oma tegudest paremini aru kui tavakasutaja. Tagauks on võimalus niisugustest kontrollmehhanismidest möödahiilimiseks, saades sedaviisi juurdepääs andmetele ja ressurssidele, millele tavaoludes juurdepääs puuduks.

Mõnikord programmeerivad arvutisüsteemi loojad tagaukse selleks, et vajadusel oleks võimalik süsteemi vigu kiiresti ja hõlpsalt parandada. Sagedamini aga paigaldatakse tagauks pahavaraga nakatumise järel – selleks muudetakse kas programmikoodi või muid opsüsteemi seadeid.

Tuntuim tagaukseprogramm on Black Orifice, mis loodi Windowsi operatsioonisüsteemiga arvutite kaughaldamiseks nende päriskasutajate teadmata. Algselt oli see mõeldud Windows 95 ja 98 kontrollimiseks, kuid olemas on ka Windows 2000 ja XP ning koguni Linuxi versioonid. Black Orifice võimaldab muuta kõiki arvutis olevaid faile ja süsteemiseadete registrit, jälgida reaalajas ekraanipilti, kontrollida hiirt ja klaviatuuri ning kogu võrguliiklust. Enamik viirustõrjujaid tunneb selle programmi ära ja liigitab pahavaraks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga