Rahakotivargus – kuidas pehmendada lööki

30% identiteedivargustest leiab aset “tänu” varastatud rahakotile. Rahakotid on taskuvaraste lemmikobjektiks ning kuigi võid mõelda, et sinuga seda ei juhtu, siis statistika räägib teist keelt – varem või hiljem avastad, et rahakott on sinust lahkunud. Kuid rahakotist ilma jäämine võib olla väga erineva tõsidusega õnnetus – sõltuvalt sellest, kui targalt oled oma rahakoti komplekteerinud.
Võta harjumuseks perioodiliselt (näiteks kord kuus või kord nädalas) koristada oma rahakotti. Vaata iga eset ja paberit ning mõtle:

  • Mida varas võiks sellega peale hakata?
  • Kas saaksin hakkama, kui ei kannaks seda eset rahakotis kaasas?

Need asjad, ilma milleta sa hakkama saaksid, võta rahakotist välja ning lukusta näiteks mõnda lauasahtlisse või pane muusse kindlasse kohta.

Pea silmas riskide hajutamise väga olulist põhimõtet – mitte hoida mune ühes korvis. Seega võta rahakotist välja isikut tõendav dokument ja üks pangakaart ning pane mõnda taskusse. Kui rahakott kaob, on sul “stardipakett” olemas, muidu jääd väga hätta.

Isikut tõendavaid dokumente peaks kaasas kandma võimalusel ainult üht. Eestis saab hetkel enamuse asju ära ajada juhiloa abil – järelikult see võtagi kaasa.

Isikut tõendav dokument on väga tõsine asi. Kui pätt saab koos rahakotiga kätte su dokumendi ja leiab samast rahakotist ka allkirjanäidise, oled hädas. Peagi võid avastada, et sulle on autosid renditud ja pesumasinad ostetud, mille eest küll raha nõutakse, aga mida sa eluski näinud ei ole.

Muidugi tuleb kindlasti veenduda, et rahakotis ei ole ühegi panga- vms kaardi PIN-koodi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga