Kas tead, mida su lapsed tegid möödunud suvel?

Äsja lõppes lastel suvevaheaeg. Kindlasti oli see nende jaoks tore aeg – kes käis malevas tööl, kes maal vanavanemate juures. Palju vaba aega andis ka võimaluse surfata rohkem internetis, mängida online-mänge, kasutada rohkem suhtluskeskkondi. Samas pidid vanemad oma majalaenu ja autoliisingu maksmiseks rohkesti tööd rabama ja nii nappis neil aega oma lastega rääkimiseks milline võiks olla internetikeskkondades sobiv käitumine.

Kas tead, mida su lapsed otsisid möödunud suvel?

Symantec on OnlineFamily.Norton nimelise programmi abiga koostanud Top-100 nimekirja laste poolt kasutatud otsingusõnadest. Võiks öelda, et tulemused on üllatavad. Tavaliste märksõnade seas, nagu YouTube, Facebook ja MySpace, mis on vastavalt esimesel, kolmandal ja viiendal kohal, leidub ka sõnu nagu sex, porn ja tissid, mis on vastavalt neljandal, kuuendal ja kahekümne kaheksandal kohal. Tõsi, see uuring on tehtud Ameerikas, kuid ülima tõenäosusega ei erine eesti lapsed palju samaealistest välismaa lastest.

Kahtlemata leidsid lapsed sealt palju huvitavat informatsiooni ning otse loomulikult tahavad nad seda oma seksuaalsuse avastamise käigus kohe ka päris elus rakendada. Nii jääbki Tartu laste tugikeskuse juhatajal Lemme Haldrel murelikult kirjeldada, kuidas 12-13 aastased (vara)teismelised rahuldavad oma sugukirge viie-kuue aastaste laste peal.

Tegutse varakult, tegutse ennetavalt!

Nagu üldiselt teada, käib esimene „laine“ noore inimese seksuaalse eneseleidmise teel kusagil lasteaia lõpurühmades – kooli esimeses klassis. Võib-olla tuleks siin tõsiselt kaaluda lastearstide soovitusi – hakata juba selles eas tegelema laste seksuaalharidusega, sest nagu uuringud näitavad, kujuneb täiskasvanud pedofiilidel nende käitumine välja just sellises eas. Samuti tuleks tõsiselt kaaluda esmase arvuti- ja meediahariduse toomist sellesse vanusegruppi.

Samas ei saa aga kõike haridusasutuste kaela lükata. Laste kasvatamine on eelkõige siiski vanemate ülesanne ning oma esimesed väärtushinnangud saab laps kaasa kodust. Tulenevalt kordan ka varasemalt Arvutikaitses öeldud soovitust – räägi lapsega. See on käesoleva artikli kirjutaja seniste kogemuste põhjal kõige tulemuslikum tegevus. Abistavaid soovitusi, kuidas konkreetselt ühel või teisel juhul käituda, leiab nii arvutikaitse.ee kui ka http://laste.arvutikaitse.ee lehekülgedelt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga