Ära usalda pealtnäha autoriteetseid linke!

Ain kirjutab meile:

“Selline kiri tuli täna mu mitmele aadressile. Pilt on tehtud ekraanitõmmisena ja sel momendil oli hiir (tõmmisel pole näha) kirja sees oleval lingil ja allservas on siis järelikult selle lingi taga olnud tegelik aadress. Mis seal aadressil on, seda ma ei tea, ei vaadanud.”

Ainile saadetud kirjas toodud link ei vii muidugi mitte Facebooki kasutusõiguste leheküljele, vaid Texases asuvasse serverimajutusse. Fail aga, mis ling klõpsimise järel alla laetakse, paigaldab teie arvutisse paroole varastava troojalase, mis ühtlasi avab ka tagaukse teie arvutisse.

Nagu näete, kasutab Ain korralikku e-posti klienti, mis hoiatab teda seesuguste rünnakute eest. Samuti käitus ta väga mõistlikult ega hakanud kirjas toodud linki klikkima, ehkki see pealtnäha näis tõesti kuuluvat Facebookile. Avanenud allalaadimiskasti oleksid paljud meist pidanud mingiks brauserispetsiifiliseks teateks ning asjasse süvenemata selle ka käima tõmmanud.

9 thoughts on “Ära usalda pealtnäha autoriteetseid linke!”

  1. Nagu me näeme, kasutab Ain tuntud op-süsteemi, nimega Aknad, mis võimaldab sellist käitumist.
    Ain on siiski tubli ja asjalik mees, kes end “õnge võtta” ei lase.
    Nüüd hakkab Ain uurima, kuidas oma arvuti selliste rünnakute kindlaks muuta ja oma üllatuseks avastab Linuxi, mis on tasuta, kasutajasõbralik, kiire, mugav ja sellistest jamadest prii.

    Ja kui nad surnud ei ole, siis teevad nad jätkuvalt midagi põnevat…

    P.S. Postitus ISE on asjalik ja hea.
    P.P.S. Edu!

  2. Rain ei arvesta paraku variandiga, et Ain teeb juhtumisi tööd, millega seotud tarkvarad on 90% ulatuses vaid Akendele loodud. Kas Ain peaks Linuxile ülemineku nimel loobuma oma tööst või siiski jätkama teadlikult Akende kasutamist, säilitades ühtlasi sissetuleku?

  3. @Kassu: Üritaks vähemalt arvutikaitse.ee MS propagandast puhta hoida.

    Muide, kui on valida, kas veidi ebamugavam (või koledam) töökoht või kinnimajja minek (vt AssaPauk kampaanialehte), siis kumma valiksid Sina? 🙂

  4. Kui Ain kasutaks korralikku mailiteenuse pakkujat, siis poleks selline rämpskiri tema postkasti üldse jõudnud…

  5. Tere, sain hotmaili postkasti sugulase nimelt kirja “Saa ligipääsu mu piltidele ja nii edasi”, avanes Netlog’i kutse “Ma lõin endale Netlog’i profiili ning soovin anda Sulle (minunimi@hotmail.com) ligipääsu mu hiljutiste piltidele ja palju muule.”
    WOT lingikontroll guugeldades hoiatab nende Belgia pealehe netlog.be ohtlikkuse eest punasega, samas et.netlog.com, kust ka minule tulnud kiri pärines, on märgitud turvaliseks.
    Avasin kutse turvalises keskkonnas ja avastasin, et sugulase nimi ja vanus langes selles kokku ühe sõbranna pildi ja elukohaga – täielik müstika ka kõikidele asjaosalistele. Kas on olnud kuulda ka varem probleeme selle keskkonna pealetükkivusega?

  6. Netlog näib tõesti olevat pealetükkiv, kuid iseenesest turvaline. Küll aga ei pruugi kõik selle kasutajad käituda ausalt ja turvateadlikult. Libaprofiilid ja identiteedivargused pole ainult Netlogi probleem.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga